Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe, nawet dla osób które nigdy nie miały do czynienia z substancjami psychoaktywnymi. Wokół używania narkotyków powstało wiele mitów. Ważne jest, aby nie ulegać panice związanej z używaniem substancji psychoaktywnych – zdecydowanie lepiej jest skupić się na racjonalnym rozpoznaniu problemu. Twoje dziecko szczególnie potrzebuje wsparcia. Jeśli szukasz rzetelnych informacji, ten tekst jest właśnie dla ciebie.
Marihuana (susz konopi indyjskich) jest najpowszechniej stosowanym niedozwolonym środkiem odurzającym. Badania pokazują, że blisko 20% osób w wieku 15-24 lata przyznaje otwarcie, że używało konopi w ciągu ostatniego roku. Jest to używka łatwo dostępna, może zachęcić twoje dziecko atrakcyjnymi właściwościami i brakiem uciążliwych skutków ubocznych. Za działanie konopi odpowiada przede wszystkim działający psychoaktywnie THC (Tetrahydrokannabinol). Euforia, wszelkie przyjemne doznania związane z używaniem marihuany, a także te mniej przyjemne, takie jak lęk, są wynikiem działania tego związku na receptory w mózgu. Drugim podstawowym składnikiem marihuany jest CBD (kannabidiol), nie ma on właściwości psychoaktywnych, ale wpływa na intensywność i jakość doznań powodowanych przez THC.
Najbardziej popularnym sposobem używania marihuany, jest jej palenie: w formie skrętów, palenia z lufki, butelki, fajki wodnej. Można ją także spożywać, najczęściej w formie ciasteczek lub brownie. Stan odurzenia utrzymuje się przez około 4 godziny. Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem? Objawy dzielimy na fizjologiczne i psychiczne. Jeśli twoje dziecko paliło marihuanę, jego oczy będą zaczerwienione, źrenice natomiast nie będą się powiększać. Objawy obejmują także suchość w ustach, wzmożony apetyt. Wśród tych psychicznych wyróżniamy wesołkowatość, rozkojarzenie, zaburzenia percepcji czasowej. Używanie marihuany wywołuje dobre samopoczucie, zadowolenie i wprowadza w stan odprężenia. Zmysły są wyostrzone, doznania zintensyfikowane. Słuchanie muzyki, tańczenie, a nawet zwykłe rozmowy wywołują szczególne wrażenia. Osoby, które używają dużych dawek marihuany mogą mieć wrażenie depersonalizacji czy nierealności.
Marihuana, ze względu na to, że zazwyczaj się ją pali, wymaga pewnych rekwizytów. Twoją uwagę mogą zwrócić: długie bibułki do robienia skrętów, szklane lufki, tzw. fifki, albo plastikowe butelki po napojach mające służyć podobnie jak fajka wodna. Młynki czy crashery używane do mielenia suszu rozpoznasz po tym, że przypominają znaną zabawkę z dzieciństwa – jojo, tylko pozbawione sznurka. Słownik młodych osób ewoluuje niezwykle szybko, określenia które akurat są najpopularniejsze są elementem kultury popularnej, zmieniają się wraz z nią. Jeśli jednak słyszysz twoje dziecko rozmawiające o temacie, palcie, czterysta dwadzieścia, jaraniu czy ziole możesz mieć pewność, że mówi właśnie o marihuanie.
Jeśli chcesz sprawdzić czy twoje dziecko paliło marihuanę, możesz wykonać test. Obecność THC w organizmie można rozpoznać za pomocą testów dostępnych w aptekach (wykonywanych ze śliny lub z moczu) w ciągu około 2 tygodni od ostatniego użycia. Istnieją też testy z krwi lub włosów, jednak są one wykonywane jedynie w warunkach laboratoryjnych.
Fakt, że twoje dziecko paliło marihuanę nie oznacza od razu, że boryka się z uzależnieniem. Żeby mówić o uzależnieniu od konopi, trzeba stwierdzić następujące objawy: odczuwanie ciągłego pragnienia używania marihuany, palenie jej w sytuacjach, w których powinno się pozostać trzeźwym (np. w szkole), rezygnowanie z czynności, które dotychczas cieszyły i przynosiły radość. Poświęcanie znacznej ilości czasu na zdobywanie i palenie marihuany i używanie coraz większych ilości, a także nieprzyjemne, nerwowe stany w oczekiwaniu na kolejnego jointa również należą do symptomów uzależnienia. Objawy te wskazują, jakie zachowania powinny budzić czujność rodziców. Zauważyłeś niektóre z nich u swojego dziecka? Nie panikuj! Zaplanuj spokojną rozmowę, nie unikaj rozwiązywania problemu, przede wszystkim słuchaj.
Kontrowersyjnym zagadnieniem ściśle związanym z używaniem marihuany jest zespół amotywacyjny – grupa objawów charakterystycznych dla osób niezwykle często odurzających się konopiami: osłabienie motywacji, ospałość, niechęć do realizacji celów i bierność, problemy z pamięcią i deficyty uwagi. Kontrowersje wynikają z faktu, że część badaczy uważa, że THC nie powoduje wystarczająco trwałych zmian w mózgu człowieka, a jedynie natychmiastowe i krótkotrwałe ściśle związane z działaniem substancji tu i teraz.
Naturalna w procesie wychowania jest troska rodziców o zdrowie dzieci. Pewne zachowania nastolatków mogą budzić niepokój. Ważne jest, aby właściwie na nie reagować. Uczestniczenie w życiu dziecka ułatwi dostrzeżenie ewentualnych problemów i pozwoli trafniej na nie reagować. Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko pali marihuanę, dostrzegasz szereg objawów, które na to wskazują, postaraj się przekazać mu jak najwięcej informacji na temat konsekwencji. Wczesna i trafna interwencja pozwoli na ograniczenie eskalacji problemu.